Konutlarda Bedeller Arttı

Konut sigortası eviniz ve içindeki eşyaları güvence altına alan bir sigorta türüdür. Ev sahibi iseniz konutunuz ve binanızdaki ortak alanlarda oluşabillecek hasarlara karşı kendinizi güvence altına alır eğer isterseniz ek prim ödeyerek eşyalarınızıda koruma altına alabilirsiniz. Konut sigortaları da tüm sigorta türlerinde olduğu gibi enflasyondan etkilenmiş ve bedel artışlarına bağlı olarak prim artışları söz konusu olmuştur. Konut sigortası yaptırırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biriside budur. Çünkü eksik sigorta riski her zamankinden daha fazla etkisini göstermektedir. 

Eksik sigorta nedir? Poliçede gösterilen sigorta bedelinin sigortalı menfaatinin hasara uğradığı tarihteki gerçek değerinin altında kalması durumuna 'eksik sigorta' denir. Eksik sigorta durumunda önceden imzaladığınız sigorta sözleşmesi ya da poliçe geçersiz değildir. Ancak uğradığınız bir hasarda alacağınız tazminat tutarı eksik sigorta oranı kadar düşeceğinden mağduriyet söz konusu olacaktır.

Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise bina deprem teminatınızın geçerli olması için mutlaka zorunlu deprem sigortanızında yapılmış olması gereğidir. Deprem sigortanız yok ise satın aldığınız bina teminatındaki deprem klozu geçersiz olacaktır. 

Güvenli bir konut için mutlaka dask ve konut sigortanızı tam ve doğru bilgiler ile satın almanız gerekmektedir. Sigorta acenteniz Netgrup Sigorta ile konutunuz da içindekilerde daima güvendedir. Yetkilisi olduğumuz Türkiye'nin önde gelen sigorta şirketlerinden karşılaştırmalı sigorta tekliflerini almak için bize her zaman ulaşabilir poliçenizi güvenle yaptırabilirsiniz.